Krwotok z Nosa

Przyczyną krwawienia może być uszkodzenie mechaniczne tj. złamanie lub przemieszczenie jego chrząstek które może także utrudniać przepływ powietrza przez jamy nosowe. Zwężeniu mogą też ulec połączenia z zatokami obocznymi nosa. W rzadkich przypadkach w wyniku krwawienia wewnętrz­nego może dojść do wytworzenia krwiaka i zakażenia. Krwotok z nosa bywa zwykle jednostronny, aczkol­wiek zdarzają się krwotoki z obu jam nosowych jed­nocześnie.
Przyczyny:

• nadciśnienie tętnicze,
  • choroby zakaźne przebiegające z gorączką,
  • skazy krwotoczne wrodzone (hemofilia i pokrew­ne) lub nabyte (uszkodzenie wą­troby, małopłytkowość nabyta),
  • skrzywienie przegrody nosowej, uraz okolicy nosa,
  • nadmierne nasłonecznienie lub przegrzanie organizmu,
  • wysiłek fizyczny,
  • wiele innych schorzeń (nowotwory, stany zapalne błony śluzowej, ciała obce itd.)

Postępowanie, Tamowanie krwotoku:

• głowę chorego pochylić do przodu, aby ewentualnie wypływająca krew wydostawała się na zewnątrz, nie była połykana i nie spowodowała zachłyśnięcia,
  • przyłożyć zimny kompres na okolicę krwawienia, tj. na grzbiet nosa, albo na okolicę górnej części karku,
  • docisnąć, bezpośrednio palcami, skrzydełka nosa do przegrody nosowej.

Jeżeli powyższe działania nie są skuteczne, należy pilnie skontaktować się z laryngologiem.